Motor Beyin Tamiri

Motor beyni (ECU) (Engine Control Unit) birden fazla micro bilgisayarı içerisinde barındıran ve motorun değişen koşullarda en verimli şekilde çalışma yönetimini sağlayan elektronik ünitedir. ECU içerisindeki micro bilgisayarlar, bir EPROM Chip içerisinde bulunan kontrol yazılım haritasını çalıştırırlar.

ECU, tüm motor yönetimi ve kontrollerden sorumludur. Motorun çalışma şartlarını sürekli olarak denetler, parametreleri hesaplar ve sürekli olarak değişkenleri ayarlar. Tüm bu ayarlamalar, motorun yükü, devri, çevre değişkenleri (hava sıcaklığı, hava yoğunluğu, motor sıcaklığı, baro metrik basınç vs.) dikkate alınarak bir saniye içerisinde yüzlerce kez gerçekleşir. Tüm bu ölçümler motor üzerinde bulunan algılayıcı sensörlerin beyne (ECU) ilettikleri bilgiler ile mümkün olmaktadır. ECU bu değerleri algılar, ardından EPROM Chip içerisinde bulunan yazılım haritasından ilgili değerleri bulur, ve de ateşleme zamanlaması, optimum yakıt miktarı, turbo basıncı, emisyon değerleri gibi değişkenleri hesaplayıp uygulamaya geçirir. Tüm bu işlemler saniyenin binde biri cinsinden sürelerde gerçekleşmektedir.

Hisar Oto, motor beyin tamiri alanında teknik donanım, personel altyapısı ve tecrübesi ile Türkiye’de ilkler arasında olma başarısını göstermiştir. 2000 yılında yüksek teknoloji ürün tamiratının imkansız olduğu düşünülen bu dönemde bir ilki başlatarak, otomobil kullanıcıları ve teknik servis hizmeti veren firmalara çözüm ortaklığı yapmaya yönelik profesyonel teknik ekibini oluşturan Hisar Oto, bugün motor beyinleri (ECU) üzerindeki her türlü elektronik arızanın tespit ve onarımı konusunda tam donanımlı teknik ekipman ve servis hizmeti altyapısına sahiptir. Onarımı yapılan elektronik beyinlerde belirlenen garanti süreleri Hisar Oto tarafından uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın